Historie oddílu

Stručně z historie oddílu SK Škoda VS Plzeň

Jako oddíl byl začleněn do závodní jednoty Škoda v roce 1949. Svoji činnost vyvíjel v kuželně Odborového domu Peklo s 24 členy, kteří vytvořili dvě soutěžní družstva v okrese i kraji.

Oddíl se utěšeně rozvíjel a v roce 1954 měl 120 členů a v soutěžích 10 družstev mužů a jedno družstvo žen.

V následujícím roce si velmi dobře vedlo družstvo mužů, které bylo v čele krajské soutěže bez ztráty jediného bodu a tím si zajistilo účast v kvalifikaci pro postup do I.ligy.

První družstvo se kvalifikovalo do I.ligy a dokonce se stalo v letech 1956,57,58 přeborníkem ČSR, což bylo velikým úspěchem.

Mladý člen oddílu Vostřák se stal přeborníkem ČSR a trvalým reprezentantem ČSR.

V roce 1961 byli Vostřák a Šavlík zařazeni do družstva ČSSR , v roce 1962 se zúčastnili  mistrovství světa v Bratislavě, kde se družstvo ČSSR stalo mistrem světa.

V roce 1964 byla vybudována dlouho očekávaná čtyřdráha v suterénu hlavní tribuny stadionu ve Štruncových sadech. V uvedeném roce obsadilo družstvo v I.lize pěkné druhé místo. Absolutní špičkou v uvedeném roce byl Vostřák, který se stal mistrem ČSSR, když vyhrál všechny soutěže počínaje okresem a konče mistrovstvím republiky.

Kuželky v Plzni mají dlouholetou tradici a na úspěšnosti tohoto sportu v západních Čechách se podílelo několik generací. Léta hráli kuželkáři Škoda Plzeň v nejvyšší soutěži, třikrát vyhráli ligu. Kuželna v tribuně toho hodně zažila, o tom mohou vypovídat pamětníci, přítomnost je v současné době zcela jiná, mnohem smutnější. Povodeň, která postihla Plzeň v roce 2002 zaplavila i stadion a tím totálně vytopila i kuželnu. Když voda opadla, viděli jsme neuvěřitelnou spoušť. Nejhorší na tom bylo, že jsme si krátce před povodní kuželnu zrenovovali. Bez zázemí a na mizině zůstala najednou čtyři družstva, která hledala sportovní azyl u jiných oddílů ve městě – Sokol Plzeň V. a Slavoje Plzeň.

V roce 2005 jsme se dočkali a kuželna se opět otevřela. A družstvo se postupně z Plzeňského přeboru probojovalo do 3. KLM (od r. 2008). V roce 2006 se přidalo do soutěžního ročníku i družstvo D a tak jsme měli v SOPPL už tři družstva. V roce 2007 postoupilo B družstvo do Plzeňského přeboru.

Náš baner

               Pokud budete mít zájem umístit náš baner na vaše stránky, rád vám pošlu jeho kód.

Vyhledávání

© SK Škoda VS Plzeň 2009